Doğum Filmi Meselesi

Anıları ölümsüzleştirmekte fotoğrafın gücü tartışılmaz. Ancak doğum hikayenizi baştan sona anlatan kısa film tadında doğum belgesellerinin, uzun yıllar sonra izlediğinizde bile size aynı duyguları yaşatacak, 4-5 dakikalığına o anlara gideceğiniz, çocuklarınızı hem elinde bir kaç fotoğraftan başka çok fazla anısı bulunmayan bizim jenerasyonumuzdan, hem de bu imkana sahip olmayan yaşıtlarından ayrıcalıklı kılacak birer tarih tanığıdır. Şimdi kendi doğduğunuz günü, ailenizin yaşadığı sevinci, mutluluğu, heyecanı tüm detaylarıyla izleme imkanınız olsaydı bu sizi mutlu etmez miydi? Beni ederdi:) Tam olarak bu sebeple doğum filmlerini çok önemsiyorum. Teknik imkanlara bağlı olarak fotoğrafla eş zamanlı yüreyebilen bir çekim süreci doğum filmi. Sitede ve sosyal medya hesaplarında görmüş olduğunuz tüm filmleri ben çekiyorum. Sonra profesyonel olarak montajlanıyor ve izlemeye hazır hale geliyor.

Sıkça duyduğum sorulardan biri hem filmin hem fotoğrafın aynı kişi tarafından nasıl çekildiği. Bu anlamda teknik donanımı olmayan ya da mevcut teknik donanımı verimli kullanamayan kişilerin / fotoğrafçıların çekime 2 kişi gelmek istediklerini, bir kişinin fotoğraf çekerken diğerinin kamera çekimi yaptığını duyuyorum sıkça. Şahsi fikrim, hastaneler ameliyathaneye/doğumhaneye 1 kişinin girmesini bile epey prosedürlerden geçirip kabul ediyorken 2 kişi içerde olmanın ne anne ne de doktor ve operasyon personeli açısından sağlıklı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Hem de ben çektiğim tüm görüntü ve fotoğraflarda yalnızca ailenin olmasını tercih ediyorum, çekim yapan bir başkasının değil. Yine baştan sonra yalnızca video çekerek çekilen videodan donuk kareler alıp bu kareleri fotoğraf olarak verenler olduğunu da şaşkınlıkla duyuyorum görüştüğüm ailelelerden. Yine çekilen fotoğraflardan oluşturulan slide show'lara doğum filmi denmesi durumu var ki bu işe bunca emek harcayıp çekimiyle ve sonrasında montajı ile saatlerce günlerce uğraşan bizlere biraz haksızlık oluyor. Bugüne kadar doğum hikayesini belgelediğim, hem fotoğraf hem video çekimini yaptığım pek çok bebeğin doğum hikayesi kısa filmini ve doğum fotoğraf albümünü Facebook sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Doğum filmimizi kendimiz mi çekelim, profesyonel yardım mı alalım?

Video çekimini babanın ya da aile fertlerinden birinin yapması da bir seçenek gibi gözükse de, o anın tadını çıkarmak, hissettirdiği duyguları yaşamak yerine kamera çekimi ile uğraşıyor olmak sonradan pişmanlık yaşamanıza sebep olacak bir durum olmaktan öteye gidemiyor. Özellikle baba için, eşi doğuma giderken, bebeğin doğduğu anda ya da ilk ölçümleri yapılırken, ilk aşısı olurken, ilk ağlamasını dinlerken anneye ve bebeğe vizörün arkasından bakıyor olmak yerine göz göze olmak paha biçilemez duygular. Bir de tabi çoğu bu duyguları ilk kez yaşayan ailelelere daha önce şahit olduğum sayısız doğumun tecrübesi ile şık, estetik ve duygusal anılar bırakmakta benim işim. Hem fotoğraf hem doğum filmi bütçemi zorlayabilir diye düşünenler için, detaylarını kampanyalar sayfamızda bulabileceğiniz gibi, doğum filmlerimiz doğum hikayesi fotoğraf paketine eklendiğinde %50 indirim kazanıyor olacaksınız. En özel gününüzün anılarını şansa bırakmayın.